EXTRAORDINARIOS RESUNTADOS DOS NOSOS REGATISTAS NA 10ª REGATA DE VELA LIXEIRA RÍA DE FERROL.

Por décimo ano consecutivo, Ferrol acolleu ás frotas galegas das

clases  Optimist e Láser e, cunha fin de semana con condicións cambiantes e

cun vento moi  rolón, validouse a regata realizándose 4 probas

para a clase  Optimist e 5 para a clase Láser, das 6 probas programadas

para cada unha das categorías participantes. Os  Optimist e os Láser, nun

número de 54 unidades, navegaron as augas da nosa ría deixando

imaxes espectaculares e estéticas que fixeron patente a beleza do

deporte da vela lixeira e das grandes posibilidades que ten a ría para

a súa práctica.

O sábado 13, a predición meteorolóxica prevía ventos moderados a fortes

do nordeste e a tarde de regatas comezou así, pero aos poucos foise

moderando a intensidade do vento e a tarde foi gris e con chuvascos

por momentos intensos.

O comité de regatas ordenou o sinal de atención da primeira proba

para a clase Láser ás 14:45, sobre un campo de regatas entre boias, de forma

trapezoidal, para ser cuberto aproximadamente nun tempo de 30

minutos polos Láser e de 40 minutos polos  Optimist.

Puideron completarse tres probas para a clase Láser e dúas probas

para a clase  Optimist, nas que os representantes das  grímpolas dos

máis significados clubs de vela lixeira que asistiron ao evento batéronse o

cobre por levar as posicións de honra da regata.

Un espléndido día de regatas no que os regatistas regresaron a terra

sobre as 19:00 horas e que culminou cunha cea conxunta de regatistas,

adestradores, xuíces e demais colaboradores da regata no

restaurante da Feira Mostras de Ferrol.

O domingo 8 amenceu o ceo con algunhas nubes, pero aos poucos

foron  despareciendo, dando paso a unha mañá asollada e con vento dunha

intensidade entre 7 e 10 nós de compoñente  nor-noroeste. O comité de regatas

ordenou a saída de frota ao mar ás 11:00 da mañá e puidéronse

validar dúas probas por categoría.

Así as cousas, as clasificacións, nas prazas de honra, quedaron

configuradas da seguinte maneira:

Clase  Optimist  sub-11:

1º.- Jacobo García Rodríguez, do Club Marítimo de  Canido (Vigo).

2º.- Marta Cora Balseiro, do Club Marítimo de Oza (A Coruña).

3º.- Carolina  Comesaña  Valcarce, do Club Marítimo de  Canido.

Clase  Optimist Sub-13:

1º.- Martín  Mijares  Grobas, do Real Club Náutico da Coruña. Gañador

ademais da clasificación xeral da clase  Optimist.

2º.- Emma Chamorro González, do Club Marítimo de  Canido (Vigo).

3º.- Juan Vello Montero, do Club Marítimo de  Canido (Vigo).

Clase  Optimist A:

1º.- Mariano Torres Gestal, da  ACRD Grupo Bazán Ferrol.

2º.- Marta Torres Gestal, da  ACRD Grupo Bazán Ferrol.

3º.- Víctor Nicolás Gómez García, do Club Marítimo de  Canido (Vigo).

Clase Láser 4.7:

1º.- Rubén Cabral Torrado, do Real Club Náutico de Vigo.

2º.- Nicolás González Franco, do Club Marítimo de  Canido (Vigo).

3º.- Marco  Cumani Roig, Club  Alamar Sada.

Clase Láser Radial:

1º Pedro Fernández Sancristán, do Club Marítimo de  Canido (Vigo).

2º Alfredo Fernández  Nores, da  ACRD Grupo Bazán Ferrol.

3º Carolina Iglesias Gómez, Club Marítimo de  Canido (Vigo).

Clase Láser  Standard:

1º.-  Serafím  Gonçalves, do  Clube Naval  Povoense de  Póvoa de  Varzím

(Portugal).

2º.- Jaime Fernando Acebal Dávila, Club Marítimo de Oza (A Coruña).

3º.- Luís  Inaraja Bobo, do Club Náutico de Castrelo de Miño (Ourense).

Destacadísimo papel dos regatistas ferroláns da clase  Optimist,

irmáns Torres Gestal, Mariano e Marta, e do  laserista Alfredo Fernández

Nores, que obtiveron postos de honra nas dúas categorías máis

disputadas da regata, os irmáns Torres obtiveron o primeiro posto,

Mariano, e o segundo, Marta, na clasificación de  Optimist  sub-16 e que

ademais lles valeron para alzarse co segundo e terceiro posto na

clasificación xeral da clase  Optimist.

Alfredo Fernández, xa habitual no  pódium desta regata na clase

Láser en anos anteriores (4.7 e Radial), fíxose co segundo caixón do

pódium da clase Láser Radial en dura pugna con Pedro Fernández,

regatista do Marítimo de  Canido, ambos os integrantes da Selección Galega

de Vela, e que deron un recital de bo navegar na nosa ría, quedando

na clasificación final separados unicamente por dous puntos ao vencer o vigués

en tres das probas disputadas e o ferrolán nas outras dúas.

En canto aos outros tres regatistas locais, a destacar tamén o

quinto posto na clasificación xeral da clase  Optimist de Lola  Hortas

realizaron, obtendo o resto de representantes do Grupo Bazán

resultados notables tendo en conta que se medían a representantes dos

clubs máis poderosos dentro da vela lixeira galega. O seu adestrador Óscar

Gómez destaco o bo traballo de todos os alumnos en xeral, resaltando

a súa entrega e progresión nas súas posicións.

A regata finalizou coa entrega de trofeos e un ágape ofrecido polo

Club organizador no restaurante da Feira de Mostras na Malata.

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos necesarios están marcados *


*